הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
20.01.18 ד' שבט התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
הכל על החצבת; מחלה נגיפית
החצבת (ארכיון(
החצבת (ארכיון(
חצבת היא מחלה נגיפית מאוד לא נעימה וכשליש מהחולים ייפתחו סיבוכים. יש חיסון נגד המחלה, אבל בישראל החלו לחסן נגד המחלה בשנת 1967 במנת חיסון אחת, והחל משנת 1978 מחסנים בשתי מנות
משה רוט
13.04.2008 - 1:29

חצבת (Measles או Rubeola) היא מחלה נגיפית חריפה ומדבקת מאוד. מחולל מחלת החצבת הוא הנגיף פאראמיקסווירוס (Paramyxovirus). המחלה מועברת מאדם לאדם על ידי הפרשות מדרכי הנשימה ובמגע עם אדם חולה. על אף שקיים חיסון נגד חצבת, עדיין המחלה שכיחה יחסית, ומתחילת אוגוסט 2007 ישנם מקרי התפרצות של חצבת בעיקר בקרב ילדים לא מחוסנים בעדה החרדית.

איך נדבקים?
בקלות: 90 אחוזים מהאנשים שאינם מחוסנים, הנמצאים באותו הבית עם אדם נגוע, ידבקו במחלה. החולים במחלה מדבקים כבר מארבעה ימים לפני הופעת הפריחה האופיינית למחלה (ועל כך מייד) ועד ארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה. לכן גם קשה מאוד להימנע מהדבקה.

מי נמצא בסיכון?
כל מי שלא מחוסנים.

מה מרגישים כשיש חצבת?
תקופת הדגירה נמשכת 10 עד 14 יום. תסמיני החצבת כוללים שיעול, נזלת, גירוי בלחמיות העיניים וחום - כל הריריות בוכות. התסמין העיקרי, המצביע על כך שמדובר בחצבת, הוא פריחה מפושטת על כל הגוף, הדומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב (ומכאן גם שמה של המחלה). הפריחה מופיעה גם בריריות (בתוך הפה ובתוך העפעפיים).

כיצד נעשית האבחנה?
בבדיקה גופנית ניתן למשש קשרי (בלוטות) לימפה, ובחלק הפנימי של רירית הלחי (מול השיניים הטוחנות השניות) ניתן לראות נקודות על שם קופליק, שמאפיינות את החצבת. הן נראות כגרגירי מלח על רקע אדום.שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעת החום, מופיעה פריחה אופיינית. לאחר כשלושה ימים הפריחה מתחילה לעבור, ועם חלוף הפריחה מרגישים יותר טוב.

האבחנה היא  לפי התלונות האופייניות והבדיקה האופיינית המתוארת. על מנת לאשר את האבחנה ניתן לבצע גם בדיקת נוגדנים בדם לחצבת.

זה מסוכן?
סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה יכולה להסתבך לדלקת אוזניים, שלשולים, דלקת בקרנית העיניים, דלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים אך מסכני חיים הכוללים:

• דלקת מוח - דלקת המוח נדירה, מתרחשת בכ- 0.1 אחוז מהמקרים, אך מסוכנת ועלולה אף להביא למוות.
 
• SSPE – סיבוך נדיר המתרחש בחמישה עד עשרה מקרים למיליון חולים, ותוקף את החולה עד 10 שנים לאחר חלוף החצבת. דלקת המוח הזו יכולה לגרום באיטיות לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, וחלק מהתסמינים כוללים ירידה בהישגים בלמודים, שינויי התנהגות, הליכה לא יציבה, גמלוניות, פרכוסים ובהמשך התדרדרות הדרגתית עד למוות.

• תמותה - עלולה להתרחש בסטטיסטיקה של אחד עד שני  מקרים לאלף חולים. סיבת המוות המובילה בילדים היא דלקת ריאה – האחראית על כ-60 אחוזים ממקרי המוות. בקרב מבוגרים סיבת המוות השכיחה היא דלקת של רקמת המוח.

ככלל, הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה גבוה יותר בקרב ילדים מתחת לגיל חמש ובקרב מבוגרים מעל גיל 20, וגבוה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מתת-תזונה, לרוב בארצות מתפתחות.

יש חיסון נגד חצבת?
לשמחתנו הרבה קיים חיסון, כבר מאז שנות ה-60. החיסון מורכב מנגיף חי מוחלש. הוא ניתן באופן שגרתי כחלק מלוח החיסונים בטיפת חלב, אבל הבעיה היא שקיימות אוכלוסיות שאינן מתחסנות, ובגללן קיימות התפרצויות של מחלת החצבת.

מתי מתחסנים נגד חצבת באופן שגרתי?
תינוקות מתחסנים נגד חצבת בגיל שנה, ובהמשך ניתנת מנת דחף גם בבית הספר בכיתה א'. לא ניתן לחסן תינוקות בגיל צעיר משנה, כיוון שעד גיל שנה קיימים עדיין נוגדנים מהאמא שהועברו לתינוק במהלך ההריון, ולכן עד גיל שנה החיסון הרבה פעמים לא ייקלט. הנוגדנים מועברים לתינוק מהאמא במשך ההריון, וללא קשר אם האמא מניקה או לא. אם בסביבת התינוק יש ריבוי מקרי חצבת ניתן לשקול לחסנו גם לפני גיל שנה.

בשנת 1957 חיסנו נגד חצבת במדינות שונות. בישראל החלו לחסן נגד המחלה בשנת 1967 במנת חיסון אחת, והחל משנת 1978החלו לחסן בשתי מנות.

החיסון הוא לכל החיים?
שני חיסונים מקנים הגנה לכל החיים.

ואם קיבלתי רק מנת חיסון אחת או לא חוסנתי בכלל?
מומלץ לגשת להתחסן במשרד הבריאות, מרפאות מטיילים או לילדים בטיפת חלב, כיוון שזריקה אחת בלבד אינה מקנה חיסוניות מלאה.

אם קיבלתי שתי זריקות,  לא אחלה בביטחון גמור?
רב הסיכויים שמי שקיבל שתי זריקות לא יידבק ולא יחלה - לאחר שתי מנות חיסון יראו 99 אחוזים מהנבדקים על קיום נוגדנים מגינים. אולם החיסון איננו מקנה הגנה של מאה אחוז, לכן ניתן לחלות במחלה גם אם קיבלת שתי זריקות חיסון במקרים נדירים, אבל גם אז המחלה תהיה קלה יחסית.

האם קיימות תופעות לוואי לחיסון?
הואיל והחיסון ניתן בנגיף חי מוחלש, הוא עלול לגרום למחלה קלה, שיכולה להימשך כמה ימים, ולהופיע כשבוע לאחר החיסון.

לאנשים אלה אסור לקבל את החיסון:
• נשים בהריון.
• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לחיסון.
• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לג'לטין או לאנטיביוטיקה לא-שכיחה בשם Neomycin, שבה נעשה שימוש בעיקר בבתי חולים ובהזרקה.
• ילדים או מתבגרים המטופלים באופן קבוע באספירין, בשל החשש מהתפתחות תסמונת ריי (Reye's Syndrome).
• אנשים עם דיכוי של מערכת החיסון כתוצאה ממחלה או מטיפול מדכא חיסון.

ואם לא התחסנתי ונדבקתי?
הטיפול בחצבת הוא טיפול תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה) וכולל לרוב מתן נוזלים ותרופות להורדת חום. במקרים קשים, החולים יזדקקו לאשפוז.

מה קורה אם הייתי במגע עם חולה חצבת ואינני מחוסן?
עד 72 שעות מהחשיפה לחולה החצבת ניתן לקבל את החיסון שעשוי למנוע את המחלה.

האם חצבת מסוכנת להריון?
חצבת עלולה לגרום ללידות מוקדמות או הפלות. נזקים לעובר עצמו,דווחו בצורה נדירה בלבד . כעקרון המחלה אינה נחשבת לפוגעת בהתפתחות העובר.

כמה זמן נמשכת המחלה וכמה ההחלמה ממנה?
המהלך הרגיל של המחלה הוא כשבוע (יותר אם המחלה מסתבכת) וחולים המחלימים מחצבת נזקקים לתקופת החלמה קצרה.

זה יחזור?
לא. חלית? יש לך הגנה לכל החיים.


מטוסי ומסוקי צה"ל הוקפצו לעבר מטוס קל שלא הזדהה
מסוק חיל האויר. (פלאש 90)

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
1.
(16.04.2008) יוסף, פתח תקוה
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com